השינויים הצפויים בשוק העבודה אחרי משבר הקורונה

מאת: ברנרד סידון 10.04.2020

שוק העבודה נמצאה בתהליך שינוי מואץ עוד בטרם הופעת הקורונה, אין ספק כי למגפת הקורונה יהיו השפעות רבות על שוק העבודה וצורת העסקה של עובדים. בתחומים מסוימים המשבר יאיץ תהליכים שכבר החלו או היו צריכים להתחיל, ובתחומים אחרים המשבר יתרום לשינוי כיוון.

תהליכים שיואצו: יותר עבודה באון ליין, יותר גמישות בהעסקה, יותר אוטומציה שיובילו ליותר אי וודאות לגבי תפקידך, כלומר, הטכנולוגיה והאוטומציה ייתרו תפקידים רבים שעד עכשיו היו בטוחים.

עבודה באון ליין: רבים נמנעו מכך החל ממנהלים שרצו "לראות" את העובדים ולחוש שהם שולטים במצב וממצים טוב יותר את המשאב האנושי כשהוא אתם המשרדים ועכשיו נוכחו לדעת שהעבודה יכולה להתקיים עם פחות בזבוז זמן ואנרגיה בכבישים. אחרים נרתעו מהטכנולוגיה או לא האמינו בה, למשל מטפלים או אנשי חינוך שלא האמינו שניתן לטפל או ללמד מרחוק, הגיעה הקורונה ואילצה מורים ללמד בשלט רחוק, מטפלים לטפל במטופלים דרך המסך, רופאים שיכולים לתת חוות דעת רפואית ומרשמים במייל, בתי מרקחת שמספקים את התרופות לבית החולה, יותר ויותר קונים ברשת בכל התחומים. אלה דוגמאות לתהליכים שהואצו בעקבות המשבר הנוכחי. זה לא אומר שלאחר שנחזור לשגרה מערכת החינוך לדוגמה תמשיך לפעול באון ליין, והמטפלים יוותרו על הקליניקות שלהם וכל הקניונים ייעלמו. כלל וכלל לא, אבל ההתנסות הזו תגמיש את החשיבה של מקבלי ההחלטות ותאפשר שימוש טוב יותר של טכנולוגיות קיימות. תהיה יותר פתיחות להשתמש בטכנולוגיה מצד הארגונים ומצד המשתמשים כאחד. לאור זאת נראה יותר ביקוש לטכנולוגיות המקדמות ומנגישות הוראה באון ליין בעיקר בתיכונים ובאקדמיה. בתחום זה חברות המפתחות טכנולוגיות מסוג זה יפרחו. נראה יותר רוכשים ברשת דבר שישפיע על צמיחה של אתרי רכישה באינטרנט, כתוצאה מכך תחומי אחסנה ושילוח צפויים לגדול.

יותר גמישות בהעסקה: המשבר הכלכלי העולמי הצפוי יצמצם ביקושים ויגדיל את אי הוודאות אצל המעסיקים, כתוצאה מכך רבים מהמעסיקים יחפשו פתרונות שיתנו להם יותר גמישות בהעסקה, כלומר, יותר outsorsing, יותר קבלני משנה ופחות העסקה ישירה של עובדים שהם לא בליבת הארגון. יותר עובדים עפ"י תפוקה מהבית.

כבר עכשיו דיי ברור כי כשהכול יסתיים ונחזור לשגרה, שוק העבודה צפוי להחליף פזה משוק של עובדים (שוק בצמיחה עם ביקוש גדול לעובדים) לשוק של מעסיקים (שוק עם אבטלה כאשר על כל משרה יתמודדו יותר עובדים). כיום אנו עומדים על מעל מליון עובדים בחל"ת או מפוטרים, אני מעריך ש-30% מהם יישארו בסטטוס מובטלים, כלומר מעל 300,000 מפוטרים.

סיטואציה זו מחייבת גמישות גם מצד העובדים, אנו צריכים לשפר את מיקומנו בארגון לתפקיד יותר ליבתי (שהמעסיק לא יוותר עליו בקלות), להיות מוכנים לעשות יותר, יתכן שנשמח לגלות שאנו חוזרים לעבודה אך נדרש למלא תפקיד רחב יותר הכולל גם את העבודה של אלה שלא יחזרו. בהחלט ניתן לצפות לצמצומים בכוח אדם במקביל ליותר דיגיטל ואוטומציה יחד עם תפקידים רחבים יותר.

אולי זו הזדמנות להעשיר את המקצועיות שלנו והידע כדי להשתלב בעולם התעסוקה החדש בו דברים רבים נעשים באון ליין.  אנו כבר לא יכולים לסמוך על התפקיד שלנו, גם אם נחזור לעבודתנו כדאי שנחשוב על תחום עיסוק נוסף אותו נבצע במקביל לעבודתנו, זה יכול להיות כעבודה שכירה נוספת עפ"י תפוקה או כעצמאים, אנו חייבים לבטח את עתידנו התעסוקתי. השינויים הנ"ל מחד מגדילים את אי הוודאות התעסוקתית, יחד עם זאת נפתחות הזדמנויות חדשות אותן צריך לזהות ולפעול לניצולן.

אנו נשמח לסייע לכם לבחור את תחום העיסוק הבא / הנוסף.

לייעוץ ראשוני מלא פרטים ואנו נחזור אליך

  לוגו של וואטסאפ

  רוצה לשמוע פרטים על התוכנית?

  מלא\י עכשיו את הטופס הבא ונחזור בהקדם עם פרטים נוספים:

  Call Now Button דילוג לתוכן
  aרח' משכית 27 הרצליה פיתוח binfo@mavarim.co.il c099574745 c099574745
  d e f g

  מלא פרטים ואנו נחזור אליך

   יצירת קשר