משולש ההצלחה בקריירה

במציאות משתנה משתנה משתנה

triangle333-e1676451324980.png

התפתחות מקצועית כוללת את סך הלמידה והניסיון שאנו צוברים בקריירה,/ תואר ראשון ושני, הכשרה מקצועית, עבודה, השתלמויות ועוד.
ברור לנו כי כבר לא ניתן להתבסס רק על התואר ו/או ההכשרה שעברנו ולקוות לטוב,
תקופה זו חלפה מהעולם. במציאות אנו נדרשים להתפתח מקצועית ולהתעדכן כל הזמן על מנת להישאר רלוונטיים בשוק התעסוקה.

תחושת המסוגלות האישית חיונית היום יותר מתמיד,
במשך כל הפעילות אנו נחזק את המסוגלות האישית שלך,
את האמונה ביכולתך. ה-mindset שלך משמעותי  ביותר להצלחתך.
תהליך בחירת הכיוון המקצועי שלך נעשה על בסיס היכולות והחוזקות שלך כפי שיתבטאו באבחון המקצועי ובשאר הפרמטרים הנבדקים. כלומר,
קיים בסיס איתן לבחירות המתקבלות. על כן בכדי להצליח חיוני שתאמינ/י בהצלחתך.
ה-mindset שיתקבע יקבע במידה רבה את סיכוייך להצליח.

המיומנויות והיכולות האישיות שלנו,
הם הכלים המרכזיים באמצעותם נוכל להתמודד עם המציאות המשתנה, באמצעותם נוכל לעשות את ההתאמות המתבקשות ולהתאים את עצמנו לעולם החדש המתהווה ומשתנה כל הזמן.
בעידן החדש יצליחו אלה שיהיו תקשורתיים ובעלי יכולת לנהל יחסים ותקשורת אפקטיבית במעגלי החיים השונים.
אלה שיהיו יותר יצירתיים ויצליחו למצוא פתרונות טובים ושוב להתאים את עצמם למציאות המשתנה.
בעלי גמישות מחשבתית, בעלי יכולת לעבוד בסוגים שונים של צוותים (צוות  אורגני, וירטואלי, צוות משימה ועוד).

כיוון שבצו ראשון הצבא מגדיר את איכותך השכלית (הקב"א) והגופנית (הפרופיל)! מטרת צו ראשון להכיר אותך לעומק, להעריך את יכולותיך ולשקלל את הפוטנציאל שלך לתפקיד צבאי כחלק מרכזי מתהליך המיון של הצבא, צה"ל נדרש לשבץ מדי שנה עשרות אלפי חיילים למגוון רחב של תפקידים, קרביים ועורפיים להם נדרש טווח רכב של כישורים ויכולות. משימה מורכבת זו מתקיימת במהלך צו ראשון. אם את/ה לא רוצה לבזבז 3 שנים יקרות בתפקיד לא משמעותי או בתפקיד שלא מתאים לך, עליך להתכונן כראוי לקראת ההתייצבות בלשכת הגיוס. מהו צו ראשון? למה הוא חשוב? מה הוא כולל? מה להביא? וכיצד ניתן להתכונן אליו? הכנה מקיפה ומעשית מאוד למבחנים, הכנה לריאיון האישי ובכלל. את כל התשובות נמצאות כאן. לרכישת הערכה לחץ/י כאן. כל צעיר או צעירה תושבי ישראל בין גיל 16 ל-17 מקבלים צו להתייצבות בלשכת הגיוס, הנקרא "צו ראשון". מתחילת תהליך הגיוס ועד לסיומו אתם קרויים "מיועד לשירות ביטחון" או בקיצור מלש"ב. כמלש"בים תעברו בדיקות לקביעת מידת התאמתכם למילוי תפקידים בשירות הביטחון ועל פי נתונים ובדיקות אלו יקבע אילו תפקידים יפתחו בפניכם. מעטפת צו ההתייצבות תכיל בתוכה שלושה חלקים:
 • צו ההתייצבות: החלק בו מופיעים הפרטים האישיים והוא מכיל גם את מספר הטלפון של מרכז הפניות בלשכת הגיוס והקוד האישי לבירורים. בחלק זה נמצאים גם שוברי הנסיעה שישמשו לנסיעה ללשכת הגיוס בתחבורה ציבורית.
 • שאלון רפואי: (יפורט בהרחבה בערכה).
 • דחיית שירות: ספח המאפשר דחייה לאלו שקיבלו את צו ההתייצבות במהלך כיתה י', ולדחות את יום ההתייצבות לכיתה י"א.
 

למה זה חשוב?

המפגש הראשון שלכם עם צה"ל מתקיים במסגרת צו ראשון, לאיכות מפגש זה השפעה קריטית על עתידכם בצה"ל, מפגש זה יכריע אלו "דלתות" יפתחו בפניכם בשרות הצבאי. במפגש זה למעשה נקבעת תעודת האיכות שלכם, הנתונים שיאספו ביום זה יהיו אלה שיקבעו לאיזה תפקידים תוכלו להגיע וכיצד תממשו את עצמכם בצבא. ככל שהשאיפה גבוהה יותר, כך חשוב להשיג בצו הראשון תוצאות גבוהות יותר. היות והתחרות על התפקידים היוקרתיים בצבא גבוהה, יש חשיבות לכל הישג שתשיגו. פערים קטנים ביותר יכולים להכריע את הכף. אחד הציונים המשמעותיים אשר יקבעו את עתידכם הצבאי זה הקב"א.  

קב"א – קבוצת איכותהציון המשוקלל שלך בצבא

הקב"א מהווה ציון משוקלל על בסיסו צה"ל מדרג אותך וקובע לאיזה תפקידים, קורסים, יחידות הנך מתאים. כל זאת כדי שאפשר יהיה לשבץ אותך בהתאמה בין כישוריך ויכולותיך לבין דרישות התפקיד הצבאי. כדי לפשט את התהליך ככל הניתן צה"ל משתמש בקב"א כמסננת. ציון הקב"א נע בין 41 (הציון הנמוך ביותר) ל-56 (הציון הגבוה ביותר).
 • 41-43 (גיוס מיוחד או שחרור מצה"ל)
 • 44-47 (שירות ללא תפקידים פיקודיים)
 • 48-51 (שירות בתפקידים פיקודים זוטרים)
 • 52 ומעלה (התאמה לתפקידים פיקודיים בכירים כמו קצונה, כאשר בעלי קב"א 54 ומעלה עשויים לקבל תפקידים בכירים ומיוחדים).
 

הגורמים המשפיעים על הקב"א הם: דפ"ר, צד"כ, צה"ר וסימול עברית

 • א. דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) טווח ציוני הדפ"ר מ- 10 עד 90 במדרגות של 10 נקודות. ציון זה נקבע על פי תוצאות המבחנים הפסיכוטכניים המקיפים המתקיימים במהלך צו ראשון בלש"ג. משך המבחנים שעה וחצי. המבחנים כוללים מבחנים מילוליים, מבחנים כמותיים (חשבון פשוט עד חזקות ומשוואות עם שני נעלמים),  מבחנים צורניים (אנלוגיות צורניות ומטריצות), מבחני הוראות, הבנת הנקרא. בסה"כ המבחנים הכמותיים והמילוליים לא קשים במיוחד, אבל ריבוי השאלות ( 125 שאלות ) בזמן קצר  (90 דקות) עם המבחנים הפסיכוטכניים שחלקם ממש לא פשטים יוצרים לחץ שיכול למנוע ממך לבטא את עצמך באופן מלא ולפגוע בציון הדפ"ר שלך.  ציון הדפ"ר משפיע ביותר על ציון הקב"א.
הכנה מקצועית תאפשר לך לבטא את יכולותיך ותמנע לחץ והנמכה כתוצאה מאי היכרות מוקדמת.
 • ב. צד"כ (ציון דרך) ציון המדרג את המוטיבציה שלך לשרות.
הצד"כ נקבע בריאיון שיהיה לך במהלך צו ראשון, מטרת הריאיון היא להתרשם ממך, זהו ציון אומד את המוטיבציה שלך לשרות ואת יכולתך להתמודד עם קשיי השרות הצבאי הקרבי. כדי לעשות זאת המאבחנת תערוך לך ריאיון "התנהגותי", ריאיון הבודק את התנהגותך במצבים שונים בעבר ודרך זה תעריך כיצד תתנהג בצבא בסיטואציות דומות. בריאיון המאבחנת תנסה הינה להכירך לעומק, להכיר את היכולות הרגשיות שלך, הערכים המניעים אותך ואת המוטיבציה שלך לשירות צבאי בכלל וליחידות קרביות בפרט. כמו כן, המאבחנת תבחן עד כמה תוכל להתמודד בהצלחה עם אתגרי השירות הקרבי. השאלות הנשאלות בריאיון כוללות שאלות אשר בודקות עד כמה אתם עצמאיים ואחראיים (מי מסדר את החדר, האם יש תחומי אחריות בבית, כיצד אתם לומדים למבחנים, האם אתם עובדים). כמו כן, הם בודקות היבטים חברתיים-התנהגותיים (שאלות על מספר חברים, דרך בילוי, תדירות בילוי עם חברים כגון: תאר תכונות שאת/ה לא אוהב/ת בך והיית רוצה לשנות, תכונות חיוביות שאת/ה גא/ה בהן, האם את/ה שותה אלכוהול? האם החברים שלך שותים אלכוהול או מעשנים גראס? תחביבים, מה את/ה אוהב/ת לעשות בזמנך הפנוי? עד כמה את/ה מהווה גורמ/ת משפיע/ה על חברייך או האם את/ה מנהיג/ה? כמה חברים קרובים יש לך? כמה חברים בכלל יש לך? ).
 • ג. צה"ר – ציון השכלה ראשונה.
בתחנת אימות הנתונים תשאלו מספר שאלות שיקבעו את הצה"ר (ציון השכלה ראשוני) שלכם. ציון זה נע בין 0 ל-12 ומשפיע על ציון הקב"א (ומהווה 40% מציון הקב"א של הבנות  ו- 17% מציון הקב"א של הבנים). היות וציון זה מושפע מנתונים שימסרו על ידיכם אודות שנות ההשכלה שלמדתם ומה מתוכנן להמשך. מי שלומד בתיכון ומתוכנן לבצע בגרות מלאה יזכה לרוב  לציון 12.  
 • ד. סימול עברית– רמת העברית שלך
תחנת אימות הנתונים כוללת גם מבחן בעברית המיועד לקבוע את ציון העברית שלכם, או בלשון הצהלי"ת סימול עברית. טווח הציון נע בין 2 ל – 9, כאשר 75% מהציון נקבע בשלב אימות הנתונים ע"י בחינה בקריאה, כתיבה ודיבור ושאר הציון בסימול העברית מושפע מההישגים בתחום העברית במבחנים הפסיכוטכניים הממוחשבים. מבחן הסימול בעברית כולל:
 • דיבור או הצגת נושא: בשלב זה תתבקשו לדבר על נושא מסוים, חשוב לדעת כי בטרם תתחילו לדבר על הנושא תקבלו דף עם רשימת מילים אותם תצטרכו לשלב באופן מותאם בנושא שתציגו.
 • קריאה: בחלק זה תקבלו מספר משפטים לא קלים אותם תצטרכו לקרוא בקול ולהסביר את מה שקראתם כולל הסבר מילים נבחרות מהמשפטים.
 • כתיבה: בחלק זה תתבקשו לכתוב משפט או מספר משפטים ולשלב במשפט בחוכמה מספר מילים ממשלב לשוני גבוה. חשוב לציין כי אין זה משנה מה תכתבו במשפט, כל עוד הוא יהיה הגיוני ותקין מבחינה סמנטית ותחבירית. מומלץ להשתמש במשפטים מורכבים הכוללים מילות קישור ואזכורים.
  תלמיד

חשוב לזכור שני ציונים חשובים ייקבעו במהלך יום זה:

 1. קב"א (קבוצת איכות)=מדובר בציון שנע בין 41 (הנמוך ביותר) עד 56 (הגבוה ביותר) ומבוסס על נתונים הנמדדים בצו ראשון כגון, יכולת חשיבה שנקבעת באמצעות המבחנים הפסיכוטכניים, השכלה כפי שנקבע במסגרת אימות נתונים ועוד (יפורט בהמשך).
 2. פרופיל רפואי = מדובר בציון שמטרתו לקבוע התאמה וכשירות רפואית וגופנית. הציון נע בין 21 (נמוך ביותר – פרופיל 21 פוסל משירות בצה"ל, למרות שניתן להתנדב) לבין פרופיל 97 (הגבוה ביותר).
על כן חשוב מאוד להתייחס ברצינות ולהתכונן! להכנה מקצועית לצו ראשון לחץ/י כאן  
לוגו של וואטסאפ

רוצה לשמוע פרטים על התוכנית?

מלא\י עכשיו את הטופס הבא ונחזור בהקדם עם פרטים נוספים:

Call Now Button דילוג לתוכן